Wspólnota w mediach społecznościowych

emmanuelwlodawa@op.pl

ul. Klasztorna 7

22-200 Włodawa

Kontakt

Lectio Divina to jedna z najstarszych praktyk, pochodząca jeszcze z czasów Ojców Pustyni i baza wszystkich duchowości, które istnieją w Kościele. Jej podstawą jest najbardziej fundamentalna rzecz w naszej wierze: Pismo Święte.

Najbardziej oryginalny, pierwotny model lectio divina, niezmodyfikowany przez żadną duchowość, zakon, czy szkołę formacyjną składa się z 4 etapów:
 

1. lectio /czytanie/

2. meditatio /medytacja/

3. oratio /modlitwa/

4. contemplatio /kontemplacja/

 
Lectio divina jest przedziwne - im dalej idzie się krokami tej modlitwy, tym mniej wiadomo. To sygnał, że jeżeli posuwamy się w modlitwie coraz dalej i coraz mniej rozumiemy to znaczy, że nie robimy tego po ludzku a to znaczy, że odrywamy się od spraw przyziemnych i umysł nasz wystrzeliwuje w kierunku rzeczywistości nieznanej. To Bóg jest rzeczywistością, której nie znamy.
Naszą modlitwę opieramy na Piśmie Swiętym, to najbardziej żródłowe żródło na którym można zbudować swoją modlitwę.
 
Aby dobrze przygotować się do tej formy modlitwy trzeba wygospodarować 30 minut w ciągu dnia. Mało, ale zasada jest prosta: Łaska poniżej 30 minut nie chwyta. Właściwie nie da się modlić krócej. Co to jest w ogóle ...pół godziny? Strasznie mało w porównaniu do całej doby.
Kolejna rzecz to asceza, czyli nabranie wolności od rzeczy, które przeszkadzają się skupić. Zrób sobie kwadrans przerwy ,niech odejdzie to, co cię pociąga. Wycisz się.
 
Post - nie powinno się modlić z pełnym brzuchem. Chodzi o pewien niedosyt, a nie stan w którym przez pól godziny będziemy myśleli o jedzeniu.
 
Na początek - modlitwa przed modlitwą - modlimy się krótko, swoimi słowami, prosząc Ducha Świętego o dwie rzeczy : niech otworzy nas, a póżniej niech otworzy Pismo Święte - niech otworzy tajemnice, które tam są zamknięte. Bo jak wierzymy, w Piśmie Świętym mówi sam Bóg, a głębokości Boga samego przenika tylko Duch Boży .Dlatego każdą inną książkę można przeczytać samemu ale Pismo Święte tylko z pomocą Ducha Świętego.
 

LECTIO

 
Dzisiaj mamy taki problem,ze czytamy wrażeniowo, otwieramy gazety, internet i czytamy nagłówki. Jak jest interesujący to czytamy też pogrubiony tekst, jak brzmi ciekawie to czytamy nieco dalej ale jeżeli się okaże, że ma kilka stron to już końcówkę sobie darujemy.
Pisma Świętego tak się nie da czytać. Nie można" rzucić okiem" na nagłówek np. "Pan Jezus uzdrawia trędowatego" i typować będzie ciekawie czy nie.?.
Pismo Święte czytamy dokładnie. Wybieramy księgę i czytamy od początku do końca bez względu na to, co się w nas dzieje i jak się czujemy. Słowo Boże decyduje jak nas przez ten tekst prowadzić.
Aby zrozumieć to co czytamy, można czytać głośno, dotykamy Słowa wargami, zapamiętywać -czyli koncentrować się na tekście, przepisywać - kiedy nie możesz się skupić przepisz chociaż zdanie lub dwa, podkreślanie - przy kolejnym czytaniu podkreślony fragment łatwiej zapamiętać, czytaj wielokrotnie ten sam tekst, wybierz słowo klucz-myśl przewodnią danego fragmentu.
Nie martw się jeżeli na początku okaże się to trudne. Pan Jezus kiedyś mówił do Piotra "ty teraz tego nie rozumiesz, ale kiedyś zrozumiesz"
 

MEDITATIO

 
Najlepiej pokazuje nam czym jest medytacja fragment z rozdziału o lenistwie z Księgi Przysłów 6 .7-8 mamy tam tekst o mrówkach i pszczołach.
Mrówka, która zbiera, dlatego ją naśladujemy i zbieramy poszczególne zdania i słowa, które nas poruszają, które odnoszą się do nas, do naszej sytuacji.
Pszczółka, która zbiera nektar i przerabia go na miód. My tez bierzemy słowa i je "przerabiamy" tak aby w nas trwały Jeżeli będziemy te słowa zachowywać w sercu na wzór Maryi, możemy być pewni, że Duch Święty zrobi w nas miód.
 

ORATIO

 
Do tej pory mówił Pan Bóg. Teraz powinna nastąpić nasza odpowiedz, czyli modlitwa. Nigdy nie wiadomo jaką formę przyjmie nasza modlitwa. Może będzie ona modlitwą uwielbienia i dziękczynienia a może modlitwą prośby i przepraszania. Nie ma reguły. Ważne aby być w tej modlitwie autentycznym i modlić się sercem, stanąć w prawdzie przed Bogiem.
 

CONTEMPLATIO

 
Totalna niewiadoma. Może się wydarzyć codziennie albo na przykład raz na dwa lata. Ale jeżeli będziesz wierny czytaniu, to na pewno przyjdzie taki dzień, że po twojej modlitwie, jak będziesz myśleć, że to już koniec, nigdzie się nie ruszysz. I nagle się okaże, że stoisz przed Nim, że cię dotyka Jego obecność.
Jedno jest pewne, to stan za którym będziesz tęsknić.
 
Bo lekcio divina nie jest praktyką pobożnościową. To jest szkoła mistycznego zjednoczenia.
z Panem Bogiem. O tyle cudowna co kompletnie nieprzewidywalna, ale wymaga z naszej strony dyscypliny, konsekwencji, ogromnego skupienia, otwartości, cierpliwości i pracowitości.
 
Ojcowie Pustyni, zachęcają do tej modlitwy słowami z Księgi Przysłów;
 
" jak długo, leniwcze, będziesz leżał? Kiedy powstaniesz ze snu? Trochę snu i trochę drzemania, trochę założenia rąk aby zasnąć, a przyjdzie na ciebie nędza jak włóczęga i będziesz miał niedostatek jak najgorszy żebrak"

 

Dynamika lectio divina

 

Opracował ks.Krzysztof Wons SDS
 

I. Lectio: czytanie

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty. Słowo Boże, które zostało spisane, jest ciągle słowem, które musi być przez ciebie usłyszane i przyjęte cała twoją istotą.
 
- znajdz sobie miejsce, które pomoże ci wyciszyć sie zewnętrznie i wewnętrznie
- czytaj wybrany tekst Słowa Bożego powoli i półgłosem. Takie czytanie pomaga uczestniczyć w lekturze całym ciałem i ułatwia zapamiętywanie.
- staraj się czytać tekst całym sobą: całym umysłem,sercem i wolą
- ucałuj Pismo Święte z miłością i adoracją
 

II. Meditatio: medytacja

Staraj się zrozumieć tekst dogłębnie. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?". Medytacja jest to stopniowe wprowadzenie w tajemnicę Słowa: pilne skupienie twojego umysłu i poszukiwanie ukrytej prawdy. Koncentruj się na Słowie, nie na sobie. Bogactwo Słowa będzie Ci pomagało poznać i zrozumieć siebie. Zatrzymaj się nad fragmentem, który przykuł twoja uwage. Przylgnij do słowa nowego, które cie zadziwia lub niepokoi. Powtarzaj je i rozważaj. Jak Maryja zachowuj słowo w sercu i czekaj na światło i zrozumienie.
 
- rozpocznij czytanie cichym głosem
- powtarzaj słowo lub zdanie,które przykuwa twoja uwagę - nasycaj sie nim
- szukaj wyjaśnienia Pisma przez Pismo - tzn.powiąż słowo lub zdanie z jakimś innym słowem Pisma,które przychodzi Ci na myśl
- wypisz słowa,które dzisiaj najbardziej do ciebie przemówiły. Umieść je na widocznym miejscu jako " drogocenny klejnot dnia"
 

III. Oratio: modlitwa

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie Słowo. Módl się prosto i spontanicznie - owocami wcześniejszej "lectio" i meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenie własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś.
- uwielbiaj Boga i dzękuj Mu za to Kim jest w twoim życiu
- przywołaj na pamięć co Bóg uczynił w twoim życiu błagaj Go, proś, wołaj, wyrażaj swoje cierpienie
- możesz tak się modlić w każdej chwili, w dowolnym czasie, podczas Eucharystii, różańca
 

IV. Contemplatio: kontemplacja

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenie w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Staraj się milczeć i pozostać w bezruchu w skupieniu.
 
 

LECTIO DIVINA

01 października 2020

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

"EMMANUEL"

ul. Klasztorna 7, 22-200 Włodawa 

emmanuelwlodawa@op.pl